تلفن : 66959800 - 66959700

Menu

کتابخوانیمرداد 23, 1397

 از طرفی پیشرفت تکنولوژی و حضور کتاب‌های الکترونیکی، مدل کسب‌وکار ناشران را دچار دگرگونی‌های بسیاری کرده است. بر این اساس ناشران با حضور بیشتر در بازارهای خارجی و تشکیل اتحادیه‌های بین‌المللی تلاش کرده‌اند که بتوانند چاپ کتاب‌های کاغذی را همچنان حفظ کنند.

براساس این آمار، سالانه حدود 470 عنوان کتاب در چین منتشر می‌شود. این آمار در حالی اعلام شده که به‌طور رسمی حدود 570 انتشارات دولتی در چین مشغول به‌کار هستند که همگی برای چاپ کتاب از دولت شماره نشر دریافت می‌کنند، اما گفته شده که در سال‌های اخیر این شماره‌ها به انتشارات خصوصی فروخته شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد، دولت چین می‌خواهد تغییراتی ایجاد کند که بتواند به هزاران انتشارات خصوصی اجازه چاپ رسمی بدهد. این در حالی است که بسیاری نگران جایگزینی کمیت بر کیفیت در بازار کتاب چین هستند. طبق این گزارش شمار سالانه کتاب‌های چاپ شده در امریکا نیز بیش از 338هزار عنوان اعلام شده است. این در حالی است که انتشار کتاب‌های الکترونیک در امریکا بسیار مرسوم بوده و طرفداران بی‌شماری دارد. با این‌ حال شمار کتاب‌های چاپ شده در امریکا، این کشور را در صدر پرنشرترین‌های حوزه کتاب قرار داده است.

طبق آمار یونسکو، بریتانیا دومین صادرکننده و واردکننده بزرگ کتاب در جهان به شمار می‌رود. تازه‌ترین آمار منتشر شده از انجمن بین‌المللی ناشران نیز نشان می‌دهد که سالانه حدود 173هزار عنوان کتاب در بریتانیا منتشر می‌شود. این آمار بریتانیا را به سومین کشور تولیدکننده کتاب در جهان تبدیل کرده است. به‌تازگی سازمان سواد بین‌الملل آماری منتشر کرده که بر اساس آن یک‌ششم از بزرگسالان بریتانیایی سواد کافی ندارند و یک‌پنجم کودکانی که دوره ابتدایی مدرسه را ترک می‌کنند، توانایی درست خواندن ندارند.